Zużyte AGD


Zużyte artykuły gospodarstwa domowego są to elektrośmieci, czyli zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne.

Producent ma obowiązek dołączyć do sprzętu informację o tym, iż istnieje zakaz wyrzucania zużytego sprzętu razem z innymi odpadami, a także o skutkach, jakie grożą ludziom i środowisku, które wynikają z obecności szeregu niebezpiecznych substancji w sprzęcie [art. 24 ust.1 u. ZSEiE]. 
Ma także obowiązek poinformować klienta o istniejącym systemie zbierania zużytego sprzętu, oraz o roli, jaką gospodarstwo domowe spełnia w przyczynianiu się do ponownego użycia i odzysku w tym  recyklingu zużytego sprzętu [art.22 ust.2 u. ZSEiE]. [art.10 ust.1 Dyrektywa Nr 2002/96 WE]


Użytkownik sprzętu ma obowiązek oddania zużytego sprzętu do punktu zbiórki [art.35. u. ZSEiE] co jest równoznaczne z zakazem wyrzucania go razem z innymi odpadami [art.36 u. ZSEiE]. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi kara grzywny [art.73. i art.74 u. ZSEiE] nawet do 5 000 zł.


Punkt zbierający zużyty sprzęt ma obowiązek – bez pobierania opłaty - przyjęcia sprzętu, który pochodzi z gospodarstwa domowego [art.37 ust.2 u. ZSEiE]. Sprzedawca hurtowy i detaliczny mają obowiązek przy sprzedaży sprzętu, przyjęcia zużytego sprzętu tego samego rodzaju, nie odpłatnie, w ilości nie większej niż sprzedany nowy sprzęt [art.42 ust.1 u. ZSEiE i art.5 ust.2b Dyrektywa Nr 2002/96 WE] czyli 1 za 1. Także punkt serwisowy musi przyjąć zużyty sprzęt nie odpłatnie, jeżeli naprawa sprzętu jest niemożliwa do wykonania albo względem klienta nieopłacalna [art.42a ust.1 u. ZSEiE] Kto działa wbrew tym przepisom, podlega karze grzywny [ art.75 ust.2 u. ZSEiE].                            
Należy pamiętać, iż koszt gospodarowania odpadami jest już wliczony w cenę zakupionego sprzętu, więc powinniśmy go oddać za darmo, może się jednak zdarzyć tak, jeśli chcemy aby sprzęt został zabrany z naszego domu, że firma może policzyć koszty transportu z domu do punktu zbiórki.

Punkt zbierający zużyty sprzęt ma obowiązek przyjąć każdy przekazany mu sprzęt (w stanie kompletnym) chyba, że stwarza on zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przyjmujących sprzęt [art.37a u. ZSEiE].


Sprzedawca hurtowy i detaliczny mają obowiązek umieścić informację w swoim punkcie sprzedaży o miejscach zbierania zużytego sprzętu [art.41 ust.2 u. ZSEiE], taki obowiązek ma również prowadzący punkt serwisowy [art.42a ust.2 u. ZSEiE]. Nie zamieszczenie takiej informacji podlega karze grzywny [art.76 ust.1 u. ZSEiE]

Do obowiązków gmin należy między innymi poinformowanie mieszkańców o adresach punktów zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, poprzez stronę internetową a także w sposób zwyczajowo przyjęty [art.3 ust.2 pkt.6a u. ZSEiE] np. ogłoszenie w gablocie.
Także Główny Inspektor Ochrony Środowiska, prowadzi między innymi rejestr zbierających zużyty sprzęt [art.6 ust.2 u. ZSEiE], który możemy znaleźć na stronie: www.gios.gov.pl .


Linki do stron, na których znajduje się informacja o zbiórkach zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odsyłające do głównych miast powiatów, z województwa Małopolskiego.


Powiat: Olkuski - Olkusz
 
Powiat: Chrzanowski - Chrzanów

Powiat: Oświęcimski - Oświęcim
 
Powiat: Wadowicki - Wadowice

Powiat: Myślenicki - Myślenice

Powiat: Nowotarski - Nowy Targ


 
Powiat: Bocheński - Bochnia 

Powiat: Brzeski - Brzesko

 
Powiat: Tarnowski - Tarnów
 
Powiat: Gorlicki - Gorlice
 
Powiat: Nowosądecki - Nowy Sącz
 
Powiat: Tatrzański  - Zakopane
 
Powiat: Krakowski - Kraków
 
Powiat: Suski – Sucha Beskidzka
 
Powiat: Proszowicki - Proszowice
 
Powiat: Wielicki - Wieliczka
 
Powiat: Dąbrowski – Dąbrowa Tarnowska
 
Powiat: Limanowski – Limanowa 

Powiat: Miechowski – Miechów